• Kiszone liście wasabi

Sprawdzony przepis na kiszone liście wasabi, idealny dodatek do ryżu, sushi, sashimi czy jako zakąska do sake. 

> łodygi z liśćmi i pędami wasabi - 500g
> sól - 1/2 łyżeczki
> ciemny sos sojowy japoński (tzw. koikuchi) - 6 łyżek
> sake - 2 łyżki
> mirin - 2 łyżki
> cukier - 1 łyżeczka

Ważnym krokiem jest przygotowanie rośliny tak, aby wydobyć jej naturalną pikantność. Liście wasabi są w stanie surowym łagodne. Aby uzyskać pożądaną ostrość, trzeba je w odpowiedni sposób zblanszować.
Liście najlepiej pokroić w kawałki łatwe do jedzenia - ok. 3 cm lub zostawić je w całości jeśli są niewielkie, liście wrzuca się do wody o temperaturze 80 stopni (nie do wrzątku) i odcedza po 10 sekundach. Po odcedzeniu liści (można je dodatkowo wyrzymać rękoma, aby pozbyć się nadmiaru wody.

Należy przełożyć je do miski i zasypać solą.
Na 500g świeżych liści dajemy ok 1/2 łyżeczki soli.
Liście z solą dokładnie mieszamy ściskając je dłońmi.
(Jak kapustę z solą na surówkę). Tak przygotowane liście przekładamy do szklanego słoika ze szczelnym wieczkiem lub nakrętką. Zamykamy i odstawiamy na ok. 3 godziny. Po upływie 3 godzin liście powinny nabrać ostrości. W tym czasie łączymy składniki zalewy. Jeśli zawartość alkoholu stanowi problem to sake oraz mirin przez chwilę gotujemy i dopiero potem dodajemy do pozostałych składników.
Do słoja z liśćmi wlewamy zalewę i mieszamy.

Słój wstawiamy do lodówki. Kiszonka jest gotowa po upływie jednego dnia. Należy ją przechowywać w lodówce i zużyć w przeciągu 2-3 tygodni. Aby nie utracić mocnego aromatu wasabi, słoik trzeba za każdym razem szczelnie zamykać.

SMACZNEGO :)

kiszonka-wasabi(2).jpg